Oleksandr Myched: Krv ti s uhlím pomiešam (prel. Veronika Goldiňáková, Absynt)

Slzy, pot a krv sa miešajú s čiernym uhlím

Ukrajinský spisovateľ a novinár Oleksandr Myched je jedným z tých, čo sa rozhodli prekročiť pomyselnú líniu. Už totiž nie je „iba autor“ dosiaľ deviatich kníh a reportér, ale aj vojak, ktorý precestoval ukrajinský východ, hľadal a našiel veľa jeho skrytých zákutí, až napokon pochopil, čo sa s Ukrajinou deje, a aký dosah to bude mať na jej budúcnosť.

Pohľad na vojnu cez menšie mestá

Kniha Oleksandra Mycheda Krv ti s uhlím pomiešam je vynikajúcim rozsiahlym príspevkom k pochopeniu východnej Ukrajiny a najmä konfliktu, ktorý dnes zúri (nielen) v oblasti Donbasu. Vo svojej práci sa zameriava na komplexnú analýzu regiónu, ktorý je historicky i kultúrne mimoriadne bohatý, no zároveň nám predstavuje jeden z najviac konfliktmi poznačených kútov Ukrajiny. Ponúka nám tak pohľad na vojnu prostredníctvom detailného výskumu miest, ako sú napríklad Bachmut, Luhansk, Doneck, Pokrovsk či Lysyčansk, a prináša odtiaľ hodnotné svedectvá miestnych obyvateľov, baníkov, umelcov či intelektuálov.

Myched po prvýkrát prichádza do oblasti Donbasu v decembri v roku 2016, keď v ňom zúrila vojna, a čelí tam procesu hľadania a formovania novej identity krajiny. Podľa neho to bolo zvláštne obdobie. „Debatovalo sa o dekomunizácii, mestá dostávali nové názvy a staršiu generáciu porážala tá nasledujúca. Mladých unavovali staré mýty a vopred určené životné boje, ktoré boli nútení zvádzať.“

Donbas autor vykresľuje ako rozmanité a dynamické územie, ktorého kultúrne a historické aspekty sú často nepochopené a devalvované. Myched sa v knihe nezameriava len na geopolitickú dimenziu konfliktu, ale aj na jeho sociálnu a kultúrnu podstatu. Pochopenie Donbasu podľa neho znamená porozumieť tomu, čo tento región reprezentuje v širšom ukrajinskom kontexte, a to nielen ako ekonomicky významná uhoľná panva, ale aj ako miesto s hlbokými historickými koreňmi.

Nielen politika a vojna, ale aj identita

Kniha neponúka len naratív vojny, v ktorej sa „zastavili absolútne prirodzené procesy formovania štátu a dala sa do pochodu akási iná logika vývoja udalostí“ (ako tvrdí Volodymyr Rafejenko, jeden z najproduktívnejších ukrajinských spisovateľov, s ktorým sa Myched stretol v roku 2019 v Kyjeve), ale aj sociálnu reflexiu, ktorá osvetľuje každodenný život obyvateľov regiónu, ich vzťah k Ukrajine a napokon k celému svetu. Myched skúma archetypy, stereotypy a mýty, ktoré sa k tejto oblasti viažu, a ukazuje, ako sa tieto faktory transformujú v kontexte konfliktu a vojnových udalostí.

Štruktúra knihy je dynamická, čiastočne esejistická a dokumentárna. Autor vytvoril polyfónny obraz z rozhovorov s ľuďmi, ktorí boli priamo dotknutí vojnou a zachováva pritom absolútnu rovnováhu medzi osobnými svedectvami a vlastným analytickým pohľadom na región ukrajinského východu. Jeho prístup knihe dodáva veľkú hĺbku, pretože nám umožňuje nielen pochopiť historický kontext, ale aj osobný príbeh každého človeka, ktorý v Donbase žije alebo v ňom vyrastal.

Donbas je hlboko poznačený krvavým konfliktom, v ktorom však stále pretrváva silná identita a národná hrdosť. Nie je len ekonomicky vyčerpaným a zanedbaným regiónom, no i miestom, ktoré v sebe nesie obrovský potenciál na obnovu a transformáciu.

Kniha vychádza v opäť skvelom preklade Veroniky Goldiňákovej, ktorej sa nepochybne podarilo ponechať autenticitu pôvodného textu, a zároveň odovzdať nuansy ukrajinskej histórie a kultúry, čo je pre čitateľstvo zásadné, hoc i pri laickom pokuse o pochopenie dynamiky tohto regiónu.

Alexandra Jurišová