Od klinopisu po Islamský štát.

„Boli by ste, prosím, taký láskavý a zabezpečili, aby sa dav posunul trochu ďalej, aby vojaci z bojového krížnika mohli uskutočniť inváziu?“ Spýtal sa britský konzul na Islande šéfa mestskej polície, keď sa v prístave zhromaždilo niekoľko stoviek Islanďanov a pozorne sledovali pokus „britských okupantov“ obsadiť Reykjavík. Písal sa 11. máj 1940 a britská armáda chcela preventívne ovládnuť Island, aby tak znemožnila podobné zámery fašistického Nemecka.
Nie, nejde o scénu z ďalšieho komediálneho filmu režiséra Johna M. McDonagha (u nás poznáme najmä jeho skvelý film Pomáhať a chrániť), ale o fakt spomínaný v článku Najväčšia fraška druhej svetovej vojny od historika Jakuba Drábika.

Dejiny v príťažlivom obale

Reč a recenzia je o knihe História pre zaneprázdnených 2 (s podtitulom Od klinopisu po Islamský štát), ktorá obsahuje 59 článkov s historickou tematikou od významných odborníkov a odborníčok zo slovenských aj zahraničných univerzít a vedeckých inštitúcií. Druhý diel Histórie… je výberom textov z portálu HistoryLab.sk, ktorý sa venuje popularizácii dejín, a tomuto nesporne pozitívnemu zámeru je podriadený aj výber tém a jazyka, čo považujem za ich prednosť a nezanedbateľný kreatívny prvok.

Zostavovatelia publikácie Jozef Hyrja a Branislav Kovár rozdelili texty do deviatich tematicky príbuzných celkov: Na javisku starších dejín, Vojna…, Hrdinovia a antihrdinovia, Cisári, tyrani, diktátori, zloduchovia, Historické otázniky, Malé veľké tragédie, Mýty, symboly a náboženstvá, Ženy v dejinách, Život náš každodenný. Uľahčili tak čitateľovi orientáciu v 440-stranovej publikácii a nechali mu priestor na vlastné priority – a hoci prvým textom je článok B. Kovára Prečo je Západ bohatý a Východ chudobný, posledným Ako sa budovalo československo-sovietske priateľstvo do Zuzany Hasarovej, pokojne môžete začať textom Aké sú najrozšírenejšie mýty o zlatom faraónovi Tutanchamónovi? alebo Prečo v júni 1941 Stalin neveril svojmu najlepšiemu špiónovi?, o nič neprídete. Výhodou je, že každý text prečítate za niekoľko minút a máte základnú predstavu o príbehu pred sebou a čitateľský zážitok za sebou.

Nielen vojna a vojaci

Chronologicky sa začína História pre zaneprázdnených 2 dávno pred narodením Krista (Kde sa narodil Ježiš? je článok od Andreja Zemana), najnovšie texty sú spojené s 21. storočím, kde zrejme neobídete článok Jozefa Hyrju Kam siahajú korene Islamského štátu?

Významný podiel v textoch má vo všeobecnosti vojnová tematika, nielen druhá svetová vojna, čo sa od historických textov vo všeobecnosti logicky očakáva, ale svojich čitateľov si nájdu aj témy o symboloch prvých kresťanov, postavách na kartách, halloweenskom sviatku či o tom, ako Rimania stavali mosty.

Recenzent sa osobitne zameral na témy špiónov a spravodajských služieb, kde sa stretnete nielen so známym Richardom Sorgem či Elim Cohenom, ale aj s Churchillovou najobľúbenejšou špiónkou a jej dramatickým koncom (neuveríte, ale bola ňou Poľka Krystyna Skarbeková).

Inak šéf reykjavíckej polície konzulovi „ihneď odpovedal ‚iste‘ a dohliadol na to, aby jeho muži udržali poriadok a vytvorili dosť miesta na britské vylodenie“. Ako dopadla táto invázia, kto v nej pokračoval a s akými, aj demografickými následkami, sa dočítate na stranách 87 – 92.

Ak hľadáte vianočný darček pre milovníka/milovníčku histórie, nemôžete sa kúpou tejto knihy zmýliť. Rovnako ani tí učitelia a učiteľky dejepisu, ktorí majú občas problém s koncentráciou svojich žiakov na vyučovaní.

Jozef Hyrja, Branislav Kovár (eds.): História pre zaneprázdnených 2. Od klinopisu po Islamský štát (MAMAŠ 2023)