Vláda nezobrala so sebou najznámejších spisovateľov, tí prišli v neželanej pozícii disidentov

Od 16. do 20. októbra sa konal v metropole nad Mohanom už 76. ročník najvýznamnejšieho knižného podujatia roka Frankfurter Buchmesse. Priniesol niekoľko zásadných zmien, ktorými sa organizátori pokúsili prispôsobiť novým trendom v rámci literárneho, vydavateľského a kníhkupeckého sveta. Na výstavisku vznikli nové haly zamerané na čítanie a na žánre, ktoré oslovujú publikum do tridsať rokov. Pozornosti neunikol ani digitálny svet, ktorý sa čoraz viac stáva kľúčovým miestom pre všetko, čo súvisí s knihami od ich vzniku až po predaj.

Nemecká knižná cena s veľmi sklamaným porazeným

Už dvadsať rokov udeľuje pred začiatkom veľtrhu zväz kníhkupcov Nemeckú knižnú cenu, ktorá je dotovaná sumou 25-tisíc eur pre víťazné dielo a 2500 eur dostáva každý zo zvyšných piatich finalistov. Tento rok ju získala päťdesiatdeväťročná spisovateľka Martina Hefterová za román Hey Guten Morgen, wie geht es dir? (Hej, dobré ráno, ako sa máš?). Doteraz vydala tri prózy a päť zbierok poézie. Hrdinka jej knihy sa cez deň stará o zdravotne postihnutého manžela a počas bezsenných nocí uniká na Instagram, kde nadviaže kontakt s podvodníkmi z Nigérie. Pretože však o nich videla dokument na YouTube, dáva si pozor, tají pred nimi svoju totožnosť a v jednej chvíli prestáva byť jasné, kto komu klame a kto sa koho snaží oklamať.

To sa však nepáčilo favorizovanému Clemensovi Meyerovi, ktorý bol nominovaný na cenu svojím tisícstranovým románom Projektory o vojne, násilí a brutalite v Juhoslávii a veľmi vulgárne reagoval na rozhodnutie poroty. Neudelenie ceny za dielo, na ktorom desať rokov pracoval, označil za hanbu pre literatúru. Otázkou je, či za jeho prudkými reakciami nie sú skôr finančné problémy spojené s rozvodom.

Taliansko si návrat v úlohe hosťa predstavovalo inak

Písal sa rok 1988, keď sa Taliansko stalo po prvý raz čestným hosťom veľtrhu. Vtedy ešte existovali dve Nemecká a stál Berlínsky múr. Azúrová krajina prežívala literárne zlaté časy a Umberto Eco prišiel predstaviť svoje legendárne Foucaultovo kyvadlo.

Súčasná pravicová vláda mala pochopiteľne snahu tento úspech zopakovať, ale veľmi sa jej to nepodarilo. Už v polovici roka vylúčila zo stovky delegátov svojich najväčších kritikov, medzi inými aj autora Gomory Roberta Saviana. Na pomoc týmto nechceným disidentom, medzi ktorými bol aj u nás populárny Paolo Giordano, prišli organizátori veľtrhu a poskytli im alternatívny priestor na vystúpenia. Táto situácia bola nakoniec nepríjemná aj tým, ktorí boli na oficiálnom zozname, a deklarovali, že svojou účasťou nepodporujú režim, ale taliansku literatúru.

Eva Menaseová, predsedníčka Pen Berlin, ktorý odvrhnutých spisovateľov pozval, poukázala na fakt, že hoci sa Giorgia Meloniová tvári navonok ako proeurópska, v rámci vnútornej politiky koná úplne inak. Z vedenia dôležitých kultúrnych inštitúcií boli odvolaní takmer všetci, čo nesúhlasili s pravicovou vládou a vydavateľstvá, v ktorých publikovali odporcovia neofašizmu, prišli o dotácie. Rovnako téma LGBTI bola v rámci oficiálnej prezentácie vynechaná. Ak vám to niečo pripomína, je to presne tak.

Prekvapivá absencia pravičiarov

Takmer desaťročie bol evergreenom veľtrhu odpor proti účasti pravicových vydavateľstiev. Ten vyvrcholil v roku 2017, keď museli organizátori zavolať na výstavisko políciu. Na vedenie veľtrhu bol vyvíjaný tlak, aby im neumožnili vystavovať, to zas argumentovalo absenciou právneho základu takéhoto kroku. Nakoniec sa celá situácia vyriešila akoby sama od seba a kontroverzní vydavatelia sa tento rok stiahli sami. Dá sa len predpokladať, či to spôsobili vysoké poplatky za stánky, alebo za tým boli taktické politické dôvody za stavu, že je snaha zakázať AfD.

Ako uspokojiť starých a nájsť nových čitateľov

Hoci politika bola vo Frankfurte vždy prítomná, najdôležitejšie je priame stretnutie tých, čo knihy píšu, a tých, čo ich čítajú. Samozrejme, aj s vydavateľským medzičlánkom. Kým v minulosti ste mohli v jeden deň stretnúť napríklad Dana Browna a Salmana Rushdieho, po covide účasť veľkých hviezd upadá. Tento rok najviac zažiaril aj na Slovensku obľúbený izraelský historik Yuval Noah Harari, ktorý prezentoval svoju novinku Nexus a viac britská ako turecká spisovateľka Elif Shafaková.

Súčasný knižný trh potrebuje nových čitateľov. Aktuálne tomu pomáha žáner tzv. Dark Romance. Dej týchto kníh sa zväčša točí okolo schémy, kde bohatý a krásny muž zvedie „škaredé káčatko“, aby nakoniec šťastne zazvonil zvonec. Onú temnosť zabezpečuje drsný jazyk príbehov. V špeciálnej New Adult hale mohli návštevníci stretnúť svoje idoly a výskať nad povinnými oriezkami.

Na veľtrhu sa už druhý raz udeľovala Tik-Tok Award, v porote bol aj Sebastian Fitzek. To, že táto sieť má pre niektorých zásadný dosah, pripustila aj jedna z víťazných autoriek Josi Wismarová, ktorá na rovinu povedala, že nebyť Tik-Toku, jej kniha by nikdy nebola bestsellerom.

Mierová cena pre americkú historičku a odovzdanie žezla Filipínam

Na záver veľtrhu si Anne Applebaumová prevzala mierovú cenu nemeckých kníhkupcov. V rámci ďakovnej reči vyjadrila ráznu podporu Ukrajine. „Aby sme Rusku zabránili v šírení jeho autokratického politického systému, musíme Ukrajine pomôcť vyhrať,“ povedala vo svojom ďakovnom prejave. „Ak máme príležitosť ukončiť tento hrozný kult násilia v Rusku vojenským víťazstvom, tak ako vojenské víťazstvo ukončilo kult násilia v Nemecku, potom by sme ju mali využiť.“

V minulosti bola návštevnosť jedným z najrozhodujúcejších parametrov úspešnosti veľtrhu.

Tento rok organizátori prvýkrát obmedzili počet lístkov, ktoré sa dali kúpiť na sobotu, zvyčajne najrušnejší deň veľtrhu, len online, aby návštevníci mali príjemný a bezpečný zážitok z podujatia.

Napriek tomu prišlo o 15-tisíc ľudí viac ako minulý rok, celkovo 230-tisíc zo 153 krajín sveta.

V roku 2025 budú čestným hosťom Filipíny, ktoré sú s viac ako 109 miliónmi obyvateľov trinástou najľudnatejšou krajinou sveta. Navyše na ich 7641 ostrovoch sa rozpráva neuveriteľným počtom 183 rôznych jazykov. Pre Európanov je filipínska literatúra fakticky neznámym územím. Hosťovanie, ktoré je tradične spojené s novými prekladmi, určite prispeje k jeho spoznávaniu. A po ázijskej krajine bude nasledovať nám najbližší štát, nakoľko v roku 2026 preberie po prvý raz štafetu Česko, ktoré si už vyskúšalo hosťovanie tesne pred covidom v Lipsku a na túto jedinečnú udalosť sa už intenzívne pripravuje.

Róbert Dyda