Akú knihu momentálne čítate?
Emmanuel Carrere: Limonov. Diagnóza bývalého Sovietskeho zväzu a výstraha – kam by sme sa mohli opäť dostať.
Aká kniha bola prvá vo vašom živote, na ktorú si spomínate?
Jaroslav Vodrážka: Knižka najmenších. Rok vydania: 1947. Mám ju dodnes. A ešte stále z nej viem naspamäť niektoré veršíky.
Napríklad:
Tá naša chalúpka k zemi sa kloní,
strechu má deravú, vietor v nej zvoní.Aktuálne.
Akú knihu ste čítali prvú, prípadne vám ju čítal niekto iný?
Pavol Dobšinský: Prostonárodne slovenské rozprávky. Práve som si kúpil ich nové trojzväzkové vydanie s ilustráciami Martina Benku – a znovu ich čítam.
Máte obľúbeného autora alebo žáner?
Jeden za všetkých: W. G. Sebald. Fikcia na pokraji dokumentu alebo naopak. A pokiaľ ide o žánre: všetky.
Čo si všímate na knihách predovšetkým?
Štýl.
Inšpirujete sa niektorými autormi pri svojom písaní?
Určite, no nie vedome.
Profil
Dušan Dušek (1946) je slovenský básnik, prozaik, scenárista a autor rozhlasových hier. Jeho spisovateľská kariéra sa začala v roku 1964 v časopisoch Mladá tvorba, Romboid a Slovenské pohľady. Na konte má viac ako tridsať kníh pre deti i dospelých. Medzi najznámejšie detské knihy určite patria Pištáčik (1980, Mladé letá), Babka na rebríku (1987, Mladé letá) alebo Rodina z jedného kolena (1991, Mladé letá). Z tvorby pre dospelých sú to napríklad knihy Strecha Domu (Smena, 2972), Kufor na sny (Slovart, 1993), Melón sa vždy smeje (Slovart, 2013) či Potok pod potokom (Slovart, 2021). Za knihu Pešo do neba (Slovart) získal v roku 2000 cenu Dominika Tatraku, v tom istom roku sa stal držiteľom ocenenia Zlaté krídlo a v roku 2016 dostal štátne vyznamenanie Pribinov kríž I. stupňa.
Pripravila Ivana Zacharová