Åsne Seierstad: Afganci. Tri príbehy z jednej krajiny (prel. Miroslav Zumrík, Absynt 2024)
Život v Afganistane pod vládou Talibanu nie je život
Åsne Seierstad, jedna z najlepších súčasných reportérok a autoriek literatúry faktu, napísala ďalšiu úchvatnú a prepracovanú publikáciu plnú reálií, ktoré zrejme nikdy celkom nepochopíme, no môžeme sa o to aspoň pokúsiť. Len veľmi ťažko sa totiž chápe krajina, ktorej národ je hlboko poznačený konfliktmi a zákonmi, ktoré potláčajú, ba až zabíjajú slobodu žien a dievčat. A nielen ich.
Tri celkom rôzne príbehy
Afganistan, krajina v ktorej viac ako deväťdesiat percent obyvateľstva žije pod hranicou chudoby a čelí tak jednej z najväčších humanitných kríz na svete, už roky prechádza dramatickými zmenami, ktoré sú výsledkom pôsobenia vnútorných i vonkajších politických síl. V poslednom období sa dostal do centra pozornosti najmä v dôsledku odchodu amerických vojsk v auguste 2021 a rýchleho návratu Talibanu k moci, čo predstavuje obrovský problém a vyvoláva množstvo naliehavých otázok.
Odpovedá na ne nórska autorka Åsne Seierstad, ktorá je známa svojou schopnosťou preniknúť do kultúr krajín, o ktorých píše, a vcítiť sa do životov svojich protagonistov. A to natoľko, že máme pocit, akoby sme spolu s ňou sedeli vedľa nich a spracovávali ich životné príbehy, v ktorých bojovali, trpeli, prinášali obete, stratili svojich milovaných i časti tiel.
V knihe Afganci ponúka autorka hlboký pohľad na Afganistan, pričom skúma najmä spomínané príbehy jednotlivcov v kontexte historických i súčasných udalostí. Prepája zdanlivo nespojiteľné, čím vzniká veľmi rozsiahle dielo plné faktických udalostí ilustrujúcich zložitosti afganskej identity.
Afganci sú príbehom Bašíra, Džamíly a Ariany. Bašír je jeden z veliteľov Talibanu, ktorého osud i rozhodnutia sú späté s mocenskými dynamikami krajiny. Jeho život je navyše osvetlením vojenskej a politickej kultúry, ktorá sa môže zdať vzdialená od každodenného života bežných Afgancov, no má priamy vplyv na ich existenciu. Džamíla je feministka a aktivistka za práva žien, jej príbeh reflektuje frustráciu a odhodlanie žien, ktoré chcú bojovať za svoje práva, ale musia čeliť systémovému útlaku. A Ariana je mladá vyštudovaná právnička, ktorá predstavuje nádej a ambície novej generácie Afgancov.
Stratené hlasy ľudí
Džihád ako náboženský a politický koncept je v Afganistane zložitým a mnohovrstevným fenoménom. Zatiaľ čo v minulosti mohol predstavovať odpor proti nepriateľom, dnes je prekrúcaný a využívaný na legitimizovanie represívnych politík. Åsne Seierstad v knihe rieši i to, akú rolu hrajú všetky tie náboženské normy v každodennom živote Afgancov a Afganiek, pričom skúma, ako sa tieto pravidlá vyvíjali a prispeli k súčasnému stavu krajiny.
Jej analýza ponúka čitateľom jedinečnú príležitosť zamyslieť sa nad budúcnosťou krajiny, v ktorej ľudia strácajú svoje hlasy. S návratom Talibanu totiž táto krajina opäť stojí na pomyselnej križovatke. Je dôležité pýtať sa, aké možnosti a nádeje zostali pre Afgancov v tomto staro-novom politickom usporiadaní, a ako sa môžu ich hlasy ozývať v čoraz tichšej diskusii o ich nie až takej svetlej budúcnosti.
Dielo Åsne Seierstadovej je dôležitým príspevkom k porozumeniu zložitosti afganského kontextu a ponúka kritický pohľad na to, čo znamená byť v súčasnosti Afgancom či Afgankou. V tejto knihe nájdeme nielen historické reálie, ale aj emocionálne príbehy, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou ľudskej existencie v čase krízy, ktorá sa zdá byť nezvrátiteľná.
Alexandra Jurišová