Andrew Gold: Psychológia tajomstiev (prel. Martin Kolenič, Tatran 2025)
Aj tí najlepší z nás skrývajú tajomstvá
Až 97 percent ľudí niečo tají. Priemerný človek má trinásť tajomstiev, pričom niektoré z nich sú oveľa vážnejšie, než si myslíme.
„Jestvuje 47-percentná šanca, že jedno z vašich tajomstiev súvisí s narušením dôvery, vyše 60-percentná pravdepodobnosť, že niektoré súvisí s finančnými nekalosťami, a 33-percentná pravdepodobnosť, že skrývate tajomstvo súvisiace s krádežou, tajným vzťahom alebo s nespokojnosťou v práci.“
Aké sú vaše dôvody?
Andrew Gold, investigatívny novinár, youtuber a filmár sa v knihe Psychológia tajomstiev zaoberá touto fascinujúcou témou, pričom spája odborné poznatky so skutočnými príbehmi. Kniha odhaľuje, prečo skrývame informácie, aký vplyv má tajomstvo na naše správanie a ako sa prepletajú s klamstvami, vinou a hanbou.
Gold, ktorý sa sám stal príjemcom niektorých z najtemnejších priznaní, nás prevádza mimoriadne bohatou históriou tajomstiev, kultov, zločinov a psychopatov. Okrem teoretických analýz ponúka i rozhovory s ľuďmi zo všetkých vrstiev spoločnosti, a skúma dôvody, prečo niektorí skrývajú vraždy, manipulácie či neetické konanie.
V knihe nájdeme nielen analytické pohľady, ale aj pútavé a dramatické životné príbehy. Andrew Gold má totiž schopnosť udržať rovnováhu medzi týmito dvoma svetmi – teóriou a realitou – a pritom sa pýtať správne otázky.
Táto kniha je pre tých, ktorí sa zaujímajú o rozdiel medzi tým, čo je verejne známe a čo radšej ukrývame. Autor odhaľuje, čo nás fascinuje na tajomstvách a prečo máme potrebu odkrývať ich skryté vrstvy.
„Pomerne rýchlo som pochopil, že tajomstvá sú len jedným z mechanizmov, ktorými bránime informáciám v prúdení. Človek, ktorý sa nechce deliť o to, čo robí na záchode, však nie je tajnostkár – iba si primerane chráni svoje súkromie. Aby som teda skutočne pochopil tajnostkárstvo, potreboval som pochopiť to, čo ním nie je: súkromie.“
Tajomstvá sú prirodzené, no pozor…
Autor sa odvoláva na práce psychológov, vedcov a historikov, ktorí skúmali mechanizmy ukrývania informácií a ich dôsledky pre spoločnosť. Na pozadí príbehov o zločinoch a manipuláciách je jasné, že tajomstvá môžu byť oveľa komplikovanejšie a nebezpečnejšie, než si dokážeme predstaviť. Stávajú sa nástrojmi kontroly a moci.
Zameriava sa aj na to, ako takéto skryté informácie vedú k vyvolávaniu strachu a aké devastujúce môžu byť. Poukazuje na to, že v rôznych kultúrach a sektách vznikajú atmosféry lží a falošných predstáv. Často sa stáva, že sa ľudia ocitnú v pasci manipulácie, ktorá môže viesť ku katastrofálnym následkom, akými boli aj obdobia, keď sa Hitler dostal k moci nielen vďaka šíreniu strachu, ale práve vďaka tajomstvám, teda konšpiráciám.
Zaujímavé je aj to, ako ľahko sa v živote dá všetko stratiť – peniaze, dôstojnosť, česť – a prečo i tak niektorí z nás radšej volia cestu zatajenia vraždy alebo iného neetického správania. Jedným z najzaujímavejších aspektov knihy je autorova skúsenosť so zločincami a s vrahmi. Gold objasňuje, ako sa títo ľudia vyrovnávajú so svojimi zločinmi, a aký to má na nich psychologický dosah. Často bol prekvapený tým, čo všetko sa mu podarilo o týchto ľuďoch zistiť aj bez toho, aby sa o to priveľmi usiloval. Tieto príbehy odhaľujú zložité vzťahy medzi páchateľmi, obeťami a spoločnosťou.
Hoci autor uznáva, že niektoré tajomstvá sú nevyhnutné a prirodzené, varuje pred ich neustálym skrývaním. Takéto dlhodobé skrývanie totiž môže viesť k psychologickým problémom, ako sú pocity viny, chronický stres či úplné zničenie vzťahov. V tejto knihe sa ukazuje, že nie všetky tajomstvá sú zlé, no ich utajovanie si vyžaduje opatrnosť a rovnováhu.
Alexandra Jurišová