Akú knihu momentálne čítate?

Arthur & George od britského autora Juliana Barnesa. Striedam ju s Pani Bovaryovou a básňami od Margaret Atwoodovej v dvojjazyčnom vydaní, kde narážam na vlastné limity znalosti francúzštiny. Často čítam viac kníh naraz.

Aká kniha bola prvá vo vašom živote, na ktorú si spomínate?
V detstve som milovala knihy o Tarzanovi, čítala som ich opakovane. Fascinoval ma svet džungle a ľudského mláďaťa, ktoré si ňou razilo cestu.

Akú knihu ste čítali ako prvú, prípadne vám ju čítal niekto iný?
Na to si nespomínam, ale pri otázke sa mi vynorila živá spomienka na knihu Kráľ Ubu od Jarryho, z ktorej som čítala mladšiemu bratovi. Zabávali sme sa na svojskom slovníku hlavnej postavy, niektoré slovné spojenia si pamätám dodnes.

Máte obľúbeného autora alebo žáner?
Ak ma kniha nadchne, chcem spoznať aj ďalšiu tvorbu autora. Mám rada príbehy, ktoré  reflektujú spoločenské dianie či už v súčasnosti, minulosti alebo blízkej budúcnosti. Rada objavujem nových autorov, páči sa mi, že v posledných rokoch sa v literatúre vynorilo veľa silných ženských hlasov. Neraz sa pri hľadaní inšpirujem nomináciami na prestížne literárne ceny. Rada čítam v angličtine, baví ma nachádzať nové slová, zaujímavé rečové a štýlové prejavy, z nedávno prečítaných kníh ma aj z tohto dôvodu oslovili Fosseho Trilógia a Steinbeckova novela O myšiach a ľuďoch.

Čo si všímate na knihách predovšetkým?
Prečítam si, čo sa o príbehu píše na obálke, začítam sa, ak má kniha niečo navyše, čo poteší zrak či prsty, je to príjemný bonus. Knihy nosím všade so sebou, preto uprednostňujem „kabelkové“ vydanie pred tvrdou väzbou, snímateľné obaly mi zavadzajú. Mám rada aj e-knihy, najmä pri cestovaní. Odkedy sa pracovne pohybujem pri výrobe kníh, všímam si viac technické detaily, zaujímavé prevedenie, dizajn.

Inšpirujete sa niektorými autormi pri svojom písaní?
Cielene nie, ale fázu nepopísaného papiera už mám niekoľko desaťročí za sebou, tak to pravdepodobne nemôžem vylúčiť.


Adriana Boysová vyštudovala kulturológiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, odkiaľ si počas jedného leta odskočila do Dublinu a tak sa jej tam zapáčilo, že na zelenom ostrove zostala niekoľko rokov. Posledných 15 rokov žije s rodinou v Luxembursku, kde má na starosti vydávanie rozmanitých publikácií pre inštitúcie a agentúry EÚ. Spolu s rodákmi založila a už niekoľko rokov vedie organizáciu Slovaks in Luxembourg (SLUX) propagujúcu slovenskú kultúru a prepájanie krajanov v malebnom veľkovojvodstve. Pravidelne bloguje (o materstve aživote v cudzine písala na blogger.com, posledné roky nájdete jej postrehy na sme.sk) a občasne píše pre portál ženyvmeste.sk.V literárnom svete debutovala zbierkou poviedok Mimóza (2020, Ikar). Svojou tvorbou prispela do zbierky poviedok popredných slovenských autoriek Šťastné náhody (2020, Ikar), výťažok z predaja knihy je venovaný pomoci týraným ženám a deťom. Vlani vyšiel jej prvý román Zamatový jež.

Pripravil Robo Dyda

Pozn. mok:
Čo čítajú tí, ktorí píšu

Oslovili sme pre web magazinoknihach.sk viacerých slovenských prozaikov a prozaičky, aké knihy čítajú a prečo, prípadne ako. Pravidlá boli nastavené tak, aby ich pri odpovediach nezväzoval ani rozsah, dokonca ani dedlajn. Za tento rozhovor ďakujem Robovi Dydovi (pozn. rk)