Roman Kulich: Deväť krížov (Marenčin PT 2023)

Slovenský autor Roman Kulich má na konte viacero románov trilerového žánru. Tomuto smerovaniu ostal verný aj vo svojej najnovšej knihe Deväť krížov. V nej si na svoje prídu čitatelia, ktorí obľubujú mysterióznu atmosféru a fascinujú ich príbehy približujúce nevysvetliteľné záhady.

Otec Adam Fílek, manželka Veronika, pubertálna dcéra Silvia a deväťročný syn Števo. Naoko dokonalá a šťastná rodina. V jej útrobách sa však stále riešia staré krivdy, ktorých sa Adam dopustil v slabších chvíľkach. Chce všetko napraviť, a tak sa rozhodne pre rodinný výlet do zoo v Brne. V hlave mu zároveň skrsne plán, o ktorom rodina spočiatku nič netuší. Ich druhý cieľ, v podobe návštevy jedného magického miesta, sa im rozhodne prezradiť až počas dlhej cesty v aute.

Mrazivé svedectvá neutíchajú

Hovorí vám niečo legenda o Deviatich krížoch? Nachádzajú sa v blízkosti diaľnice D1 neďaleko Brna a podľa prístupných informácií majú symbolizovať pamiatku na obete, ktoré prišli o život počas masovej vraždy v roku 1540. Benediktínski mnísi sa starali o vysvätenie krížov každých sto rokov, až kým s tým v roku 1887 prestali.

Autor sa rozhodol priblížiť čitateľom práve to, čo sa ukrýva za touto povesťou. Spomína kupca, ktorý sa vybral popri dedine Lesní Hluboké do mesta Jihlava, nečakané stretnutie s láskou, snahu o zaopatrenie a následné sklamanie, ktoré vyústilo do krvavej pomsty.

O tejto lokalite koluje dodnes viacero historiek, ľudia podávajú svedectvá o strašidelných zjaveniach či bizarných, často smrteľných nehodách práve v tejto oblasti.

Azda najčastejšia sa ukazuje verzia, v ktorej sa šoférom zjavuje žena v bielych šatách. „Akoby tu bol éter nasiaknutý akýmsi štípajúcim, prežívajúcim tichým zlom. Čímsi nedokončeným, nejakou aurou lačnou po krvi, ktorá sa potrebuje nasýtiť, no ešte tak za stáročia nedokázala spraviť a ani tak rýchlo nespraví. Dáka nedobrá kliatba, ktorá bude nad týmto miestom visieť naveky vekov ako pomyselný Damoklov meč. Je to miesto, ktorému sa celkom určite treba vyhnúť.“

Okúsite aj dobový jazyk

Kniha Deväť krížov obsahuje dve dejové línie – zo súčasnosti a z minulosti. Kým súčasná okrajovo približuje život rodiny Fílekovcov, s príbehom z minulosti sa čitateľ oboznamuje prostredníctvom Adamovho rozprávania. Autor tomuto obdobiu prispôsobil aj rozprávačský jazyk. Používa zastarané výrazy, rozkazovací tón, zároveň uveriteľne približuje vtedajší život a zvyklosti miestnych obyvateľov.

Osobne som očakávala, že autor pôjde trochu viac do hĺbky v samotnom deji, ako aj pri jednotlivých postavách. Občas sa nedá vyhnúť pocitu, že sa dej točí stále okolo toho istého a dialógy sú síce dynamické, ale často príliš zdĺhavé bez prínosu niečoho dôležitého či zaujímavého.

Napriek tomu, že je príbeh napísaný vcelku rozvláčne a nie je nabitý všadeprítomnou akciou, dokáže u čitateľa vzbudiť prirodzenú zvedavosť. Ak ste už o legende počuli, budete zvedaví, ako sa ju podarilo autorovi spracovať. Ak nie, budete v napätí, o čo v príbehu ide a ako sa všetko skončí. A záver, aký si pre nás autor pripravil, rozhodne prekvapí.